udział przedstawicieli Izby w pracach Zespołu do spraw wypracowania kryteriów doboru nawierzchni oraz metodyki porównawczej, powołanego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
udział Członków Zespołu ds. utrzymania w pracach powołanej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Grupy roboczej do spraw konsultacji rozwiązań dla wzorcowych umów na utrzymanie dróg.
wypracowanie w ramach Zespołu ds. odpadów w drogownictwie przez 3 organizacje: Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Drogownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych tabeli rodzajów odpadów i metod przetwarzania, do uwzględnienia w pracach nad projektem rozporządzenia na mocy art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
działania na rzecz zwiększenia limitu waloryzacji wobec skutków utrzymujących się na polskim rynku budowlanym wysokich cen materiałów i robocizny oraz kosztów finansowania, które doprowadziły do zmiany limitu poziomu waloryzacji z +/- 10 procent do +/-15 procent.
doprowadzenie do uchwalenia Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, w której znalazły się rozwiązania w zakresie waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych oraz zmiany w tym zakresie do Prawa zamówień publicznych.
udział w pracach grupy roboczej powołanej w UZP w zakresie opracowania praktycznych dokumentów rekomendujących konkretne rozwiązania oraz pomagające uczestnikom rynku w prowadzeniu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
informowanie administracji publicznej o konieczności wprowadzenia zmian systemowych w formie specustawy w związku z wyjątkowo poważną sytuacją wykonawców zamówień publicznych w zakresie umów o roboty budowlane.
powołanie przy OIGD Zespołu dot. kryzysu w branży na skutek wojny w Ukrainie, którego efektem prac było przygotowanie wzorów pism oraz syntetyczne opracowanie dotyczące instytucji prawnych, które mogą stanowić ewentualną podstawę zabezpieczenia interesów wykonawców w wystąpieniach do Zamawiającego w związku z trudnościami wynikającymi z wojny w Ukrainie.
doprowadzenie, po licznych wystąpieniach wspólnie z innymi organizacjami, do zwiększenia limitu waloryzacji w nowo ogłaszanych przetargach do poziomu (+/-) 10 proc. oraz udział w przygotowaniu aneksów waloryzacyjnych
doprowadzenie do wydania Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statutu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
powołanie przy OIGD Zespołu ds. utrzymania dróg i komunikacji.
doprowadzenie do wydania przez Ministerstwo Finansów objaśnień podatkowych dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług kontraktów drogowych typu utrzymaj standard i wywołaniowego.
udział w pracach Zespołu ds. certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa działającym przy Ministrze Rozwoju i Technologii.
powołanie przy OIGD Zespołu ds. certyfikacji
21 maja 2019 roku Jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Wsparcie firm członkowskich świadczących usługi utrzymania dróg dla GDDKiA przy rozwiązywaniu problemu stosowania dwóch stawek podatku VAT;
Działania OIGD na rzecz realnej waloryzacji kontraktów;
Powołanie przy OIGD Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego;
- opracowanie „Białej Księgi Branży Drogowej” wspólnie z PSWNA, PIIB PZPB, SKD NSZZ „Solidarność”, SIDiR, SIiTK RP, KIR i PKD;
- uczestniczenie w pracach Komitetu Sterującego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nad optymalizacją procesu realizacji inwestycji drogowych.
- uczestniczenie w pracach Rady Ekspertów ds. działań mających na celu optymalizację procesu realizacji inwestycji drogowych działającej przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
Opracowanie „Zbioru dobrych praktyk oraz wzorcowych klauzul w umowach podwykonawczych o roboty budowlane dotyczących obiektu liniowego”
Uroczystości XX-lecia OIGD w Kielcach.
Wypracowanie wspólnie z GDDKiA wzorcowych warunków kontraktowych dla realizacji kontraktów drogowych;
Powołanie Zespołów Roboczych złożonych z przedstawicieli 4 organizacji branżowych (OIGD, SIDiR, ZPBUI, PZPB) i GDDKiA do prac nad wzorcowymi umowami w czterech obszarach: projektowanie, nadzór, roboty budowlane, utrzymaj standard;
Powołanie zespołów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i zamówień publicznych;
Przyjęcie Kodeksu Etyki Członków OIGD;
Pierwsze Mistrzostwa Polski Drogowców w Narciarstwie Alpejskim i Strzelectwie;
Doprowadzenie do przywrócenia uprawnień budowlanych w specjalności drogi i mosty;
Opracowanie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej podstaw programowych i programów nauczania dla zawodów: technik drogownictwa i operator maszyn i urządzeń drogowych;
Powołanie Zarządu OIGD;
Połączenie OIGD z Sekcją Drogową Izby Gospodarczej Transportu Lądowego;
Opracowanie na zlecenie Ministerstwa Przekształceń Własnościowych wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów pierwszego raportu o branży drogowo-mostowej i surowcach skalnych dla drogownictwa;
Uczestnictwo w pracach nad zapewnieniem finansowania drogownictwa z akcyzy od paliw silnikowych;
Doprowadzenie do nowelizacji prawa umożliwiającego uwłaszczenie się nowopowstałych firm drogowych na przejętym majątku;
Utworzenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa w Krakowie;
Uczestnictwo w pracach nad pierwszą ustawą o zamówieniach publicznych;
BŁĄÐ: nie znaleziono widgetu o nazwie trust
Siedziba Izby Biuro Zarządu
ul. Mogilska 25
31-542 Kraków
tel. (+48 12) 413-80-83
e-mail: oigd@oigd.com.pl
Biuro Izby w Warszawie
ul. Instytutowa 1
03-302 Warszawa
tel. (+48 22) 811-92-74
e-mail: oigd@oigd.com.pl