„Od 25 lat wspólnie budujemy polskie drogi. Razem mamy siłę. Razem możemy więcej.

I dziś drodzy Państwo w dniu wielkiego święta drogowców jesteśmy razem.”

Tymi słowami w dniu 21 maja 2019 roku Prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Pani Krystyna Łazarz przywitała gości i członków Izby podczas Jubileuszu 25-lecia naszej Organizacji.

Uroczystość poprowadzili: Pani Barbara Dzieciuchowicz Prezes Zarządu OIGD i Pan Przemysław Klonowski Członek Prezydium Rady Izby.


Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Poseł na Sejm RP, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Członek Honorowy Izby Pan Stanisław Żmijan, Poseł na Sejm RP, Członek Sejmowej Komisji Infrastruktury, Przewodniczący Podkomisji stałej ds. monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury Pan Cezary Grabarczyk, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Pan Hubert Nowak, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Pan Tomasz Żuchowski, Wicewojewoda Małopolski Pan Zbigniew Starzec, Dyrektor Naczelny Instytutu Badawczego Dróg i Mostów Pan prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski, Dyrektor Generalny Urzędu Zamówień Publicznych Pan Sebastian Szaładziński, Dyrektor Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Infrastruktury Pan Tomasz Tomala, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Pani Marta Maj, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Przewodniczący Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich Pan Zbigniew Tabor, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych Pan Andrzej Wyszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Pan Zygmunt Rawicki, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Pan Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Kongresu Drogowego Pan Zbigniew Kotlarek, Wiceprezesi Stowarzyszenia Klubu Inżynierii Ruchu – Pani Małgorzata Nesterowicz oraz Pan Tomasz Borowski,

W uroczystej gali wzięli udział także byli Prezesi i Prezydenci Izby: Pan Paweł Ludwig oraz Pan Adam Kulikowski, Członkowie Honorowi Izby oraz przedstawiciele prasy branżowej.


Po powitaniu i wystąpieniu Pani Prezydent Izby (przemówienie w załączeniu) nadeszła uroczysta chwila nadania odznaczeń dla zasłużonych Członków Izby. W 1994 roku Polska dysponowała 266 km autostrad, po 25 latach sieć ta rozbudowana została do ponad 3700 km autostrad i dróg ekspresowych. Ten rozwój był możliwy dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu tysięcy ludzi związanych z drogownictwem. Dlatego też, Izba czyni starania w celu uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju drogownictwa w Polsce oraz dla osób zaangażowanych w działalność Izby.


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 kwietnia 2019 r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój drogownictwa ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, odznaczona została:

Szczepańska Teresa Zofia


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 kwietnia 2019 r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój drogownictwa SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI, odznaczeni zostali:

Dzięcioł Adam Krzysztof

Parys Marian

Rubach Roman Jan


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 maja 2019 r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI, odznaczony został:

Sadłowski Stanisław


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 kwietnia 2019 r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój drogownictwa BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI, odznaczeni zostali:

Chmielewski Mieczysław

Janusz Leszek Andrzej

Wojton Ryszard


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 kwietnia 2019r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ, odznaczeni zostali:

Detmar Stanisław

Staszewski Zbigniew


Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 kwietnia 2019 r. o nadaniu odznaczeń, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek Ministra Infrastruktury za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ, odznaczeni zostali:

Famulski Krzysztof Michał

Król Elżbieta

Krysiak Ryszard Jan

Kurosz Jolanta Stanisława

Kurzyk Adam Grzegorz

Mikraszewski Wiesław Roman

Paszkiewicz Andrzej

Pomianek Wiesław

Rafalski Leszek Piotr

Siekierka Adam Edmund

Waszkiewicz Stanisław

Wolnicki Ryszard Piotr

Odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Wicewojewoda Małopolski Pan Zbigniew Starzec


Postanowieniem z dnia 19 lutego 2019 r. Minister Infrastruktury, na podstawie §3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia i §3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla drogownictwa”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia nadał odznakę honorową „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” i Zasłużony dla drogownictwa” pracownikom firm członkowskich Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.


Odznakę honorową „Zasłużony dla Transportu Rzeczpospolitej Polskiej” otrzymali:

Łazarz Krystyna

Filipczyk Erwin


Odznakę honorową „Zasłużony dla drogownictwa” otrzymali:

Czura Krzysztof

Dzieciuchowicz Barbara

Góralczyk Grzegorz

Moczydłowski Sławomir

Ostrowski Waldemar

Pączyński Zbigniew

Sikora Benedykt

Sławiński Adam

Szymaniak Krystyna

Wawrzyńczak-Walczak Krystyna

Odznaczenia w imieniu Ministra Infrastruktury wręczył Dyrektor Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Infrastruktury Pan Tomasz Tomala.


Po wystąpieniach gości pełnych uznania i najlepszych życzeń dla Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oraz po wysłuchaniu przygotowanej specjalnie na ten szczególny wieczór piosenki z życzeniami „drogowca dla drogowców” w wykonaniu Pana Zdzisława Dąbczyńskiego Prezesa Firmy WIMED Sp. z o.o., wystąpił krakowski artysta rozmiłowany w kontrastach: ”…w tym co komiczne, i w tym co liryczne…” Pan Jacek Wójcicki.


Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa bardzo dziękuję Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, wszystkim Członkom Izby, Członkom Honorowym Izby, a także wszystkim naszym przyjaciołom, którzy z nami spędzili ten wieczór. Dziękujemy również Partnerom Naszego Jubileuszu za wsparcie finansowe i organizacyjne.


Dziękujemy Firmom (kolejność alfabetyczna):

 • 1 Bellator Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Ruda Śląska
 • 2 Bitum Logistic Sp. z o.o., Kraków
 • 3 Budimex S.A.
 • 4 Budromost Starachowice S.A.
 • 5 Drogi i Mosty Henryk Boczek, Inowrocław
 • 6 Drogi i Mosty Jan Kaczmarczyk, Pułtusk
 • 7 DROGMAS Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Małgorzata Sławińska, Skarżysko-Kamienna
 • 8 Eurovia Polska S.A., Kobierzyce
 • 9 Grupa DROGOPOL Sp. z o.o., Katowice
 • 10 Grupa MCE Sp. z o.o., Oława
 • 11 Inwestycje, Budownictwo, Handel "Inwest-Complex" Sp. z o.o., Gliwice
 • 12 Kopalnia Soli Kłodawa S.A.
 • 13 LotosAsfalt Sp. z o.o., Gdańsk
 • 14 Mirbud S.A., Skierniewice
 • 15 Mostostal Warszawa S.A.
 • 16 Mosty Katowice Sp. z o.o.
 • 17 Mota-Engil Central Europe S.A., Kraków
 • 18 MSR Traffic Sp. z o.o, Przeźmierowo
 • 19 NYNAS Sp. z o.o., Szczecin
 • 20 ORAFOL Europe GmbH
 • 21 ORLEN Asfalt Sp. o.o., Płock
 • 22 PRD Nowogard S.A.
 • 23 Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Zwoleń
 • 24 Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp. z o.o., Brodnica
 • 25 Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o., Piotrków Trybunalski
 • 26 Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o.o., Sieradz
 • 27 Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S. A., Poddębice
 • 28 RBV Jarosław Szurogajło, Nowa Sól
 • 29 Strabag Sp. z o.o., Pruszków
 • 30 Śląskie Kruszywa Naturalne Sp. z o.o., Krapkowice
 • 31 UNIBEP S.A., Bielsk-Podlaski
 • 32 ViaCon Sp. z o. o., Rydzyna

Załączniki